Polecane
Cztery Garbusowe dni! (2018-07-09 19:44)
Skradli show w EXPO KRAKÓW (2018-05-20 19:42)
Ta wyjątkowa noc! (2018-05-17 10:51)
Uwaga!Sobotnia zmiana! (2018-04-06 08:48)

Rowerowe trudności – część III

4 marca 2017
Zdjęcie: Kraków Bliżej

Sezon rowerowy już się zbliża wielkimi krokami. Każdego dnia widać coraz więcej rowerzystów mknących przez Kraków. Topniejące śniegi odsłoniły stare, jak i nowe problemy, dziś skupimy się na przejściu dla pieszych wzdłuż ulicy Kapelanka na skrzyżowaniu z ulicą Kobierzyńską przy Hipermarkecie Tesco.

Skrzyżowanie swój układ przybrało ponad 10 lat temu. Projektant przewidywał wzrost ruchu rowerowego i słusznie zaplanował odpowiednio dużo miejsca by stworzyć przejazdy dla dwóch kółek obok przejść dla pieszych. I tak oto istnieją dziś przejazdy rowerowe z sygnalizacją świetlną przez ulicę Kobierzyńską od strony ulicy Rydlówka (strona Osiedla Podwawelskiego) oraz przez ulicę Kapelanka wzdłuż ulicy Kobierzyńskiej.

Niestety wzdłuż ulicy Kapelanka po stronie Tesco i biurowców przy ulicy Kapelanka 42 brak jest takiego przejazdu. Co więcej, na załączonych zdjęciach widzimy, że stosowne miejsce jest przewidziane na przejazd rowerowy, brak natomiast oznakowania poziomego i sygnalizacji świetlnej dla rowerów. Od kiedy zostały oddane do użytku wspomniane biurowce, codziennie setki osób, w tym także spora liczba rowerzystów, przemierza przez wspomniane przejście. Można zaryzykować stwierdzenie, że w godzinach rannych i popołudniowych robią się istne potoki pracowników.

Nie wyjaśnioną zagadką pozostaje kwestia braku tego przejazdu, gdyż po stronie Tesco istnieje droga dla rowerów wzdłuż ulicy Kobierzyńskiej do skrzyżowania z ulicą Pychowicką. Co więcej przy okazji budowy biurowców wytyczono przy wjeździe do nich z ulicy Kapelanka drogę rowerową.

Czas najwyższy by ZIKiT pochylił się nad tą kwestią, w końcu miejsce jest, słupy sygnalizacyjne istnieją, nie powinno to wiązać się z wielkimi kosztami oraz procedurami. Jak zawsze, trzeba dobrych chęci. A póki co, pamiętajmy, że w tym miejscu i każdym innym gdzie jest przysłowiowa zebra dla pieszych, musimy schodzić z roweru i go przeprowadzać. Wyjątkiem jest gdy jedziemy z dzieckiem poniżej lat siedmiu, wtedy z zachowaniem szczególnej ostrożności możemy przejechać.

Redaktor portalu Krakowblizej.pl