Polecane
Cztery Garbusowe dni! (2018-07-09 19:44)
Skradli show w EXPO KRAKÓW (2018-05-20 19:42)
Ta wyjątkowa noc! (2018-05-17 10:51)
Uwaga!Sobotnia zmiana! (2018-04-06 08:48)

MPK zaprasza seniorów do Zajezdni Tramwajowej Podgórze

11 października 2017
Zdjęcie: Dzień Seniora

W najbliższą niedzielę, 15 października w godzinach 15.00 – 18.00 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA i Miasto Kraków zapraszają wszystkich seniorów na Dzień Otwarty w zajezdni tramwajowej Podgórze przy ul. J. Brożka 3. Krakowski przewoźnik zaplanował specjalne kursy autobusów, które dowiozą na zajezdnię m.in. zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu osoby starsze skupione wokół Centrów Aktywności Seniorów.

Seniorzy mogą oczywiście przyjść z wnukami, ale to dla swoich najstarszych pasażerów krakowski przewoźnik przygotował najwięcej atrakcji. Każdy senior, który w niedzielę odwiedzi zajezdnię tramwajową będzie mógł zobaczyć z bliska jak funkcjonuje nowoczesna Stacja Obsługi Tramwajów, w której stacjonują i są modernizowane wagony. Zaplanowany został dla nich m.in. przejazd przez myjnię i możliwość samodzielnego prowadzenia tramwaju (podczas instrukcji z prowadzenia tramwaju seniorzy dowiedzą się także, jaki skutek ma naciśnięcie przez pasażerów specjalnych przycisków dla osób starszych i niepełnosprawnych zamontowanych na drzwiach oraz w środku pojazdów).

W specjalnie przygotowanym punkcie konsultacyjnym seniorzy będą mieli okazję podzielić się swoimi uwagami i wnioskami na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Krakowie.

Wizyta w zajezdni tramwajowej dla wielu osób starszych będzie na pewno okazją, aby  przekonać się jak zmienił się krakowski przewoźnik w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. W tym roku świętujemy 90 lat komunikacji autobusowej w Krakowie, dlatego dla odwiedzających będą dostępne nie tylko najnowocześniejsze pojazdy MPK SA, ale także pojazdy zabytkowe, którymi mieszkańcy podróżowali w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Nie zabraknie popularnego Ikarusa, którego pamięta jeszcze wielu mieszkańców Krakowa, a który już od 10 lat jest pojazdem zabytkowym. Te osoby, które rzadko korzystają z komunikacji miejskiej, będą miały okazję przekonać się, jak wiele udogodnień dla osób starszych pojawiło się w nowoczesnych krakowskich pojazdach. Dzięki nim seniorom jest obecnie zdecydowanie łatwiej niż jeszcze kilkanaście lat temu podróżować komunikacją miejską (potwierdza to przyznanie MPK SA certyfikatu „Miejsce przyjazne seniorom”).

Dodatkowo na terenie zajezdni będzie dostępny dla seniorów tramwaj papieski oraz motorniczy, który w ubiegłym roku wiózł Papieża Franciszka na Błonia, na spotkanie z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Inspektorzy ruchu MPK, którzy każdego dnia nadzorują kursowanie tramwajów i autobusów zaprezentują także pojazdy, które na co dzień wykorzystują w pracy – radiowóz hybrydowy i skuter.

Seniorom, którzy nie mają jeszcze prawa do darmowych przejazdów pokażemy jak łatwy i bezpieczny jest zakup biletów w  automatach Krakowskiej Karty Miejskiej i automatach zamontowanych w pojazdach.

Podczas  Dnia Otwartego na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze osoby starsze będą miały  także okazję spotkać się z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej. Służby porządkowe będą wyjaśniać seniorom m.in. jak ustrzec się przed różnego rodzaju oszustwami. Z kolei pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie uruchomią tego dnia stoisko edukacyjne poświęcone problemowi udaru u osób starszych.

Na zajezdni tramwajowej nie zabraknie także zabawy. Punktualnie o 16.30 artyści Wiktoria Węgrzyn i Piotr Piecha zaśpiewają dla wszystkich popularne i lubiane utwory, m.in. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Po ich występach rozpoczną się pokazy tańca towarzyskiego przygotowane przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Tanecznego Okręg Małopolski we współpracy z krakowskimi Klubami Tańca Towarzyskiego „Rytm”, „Fantazja” oraz „Art-Dance”. Dla wszystkich seniorów, którzy wezmą w nich udział została przygotowana słodka niespodzianka.

Redaktor portalu Krakowblizej.pl