Polecane
Cztery Garbusowe dni! (2018-07-09 19:44)
Skradli show w EXPO KRAKÓW (2018-05-20 19:42)
Ta wyjątkowa noc! (2018-05-17 10:51)
Uwaga!Sobotnia zmiana! (2018-04-06 08:48)

Znicz 2017!

27 października 2017
Zdjęcie: Akcja Znicz 2017

W związku ze Świętem „Wszystkich Świętych” w najbliższy weekend i w kolejnych dniach (tj. do 2 listopada) na małopolskich drogach nastąpi wzmożony ruchu pojazdów i pieszych w rejonach cmentarzy.

Zmienna jesienna pogoda dodatkowo wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania oraz widoczność i bezpieczeństwo pieszych. Ma to wpływ na  zwiększenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ubiegłym roku w Małopolsce podczas wyjazdów na groby bliskich (28.10.2016 – 2.11.2016r.) doszło do 51 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 3 osoby, a rannych zostało 57 osób,  oprócz tego odnotowano 530  kolizji drogowych.

            Ponadto w tym okresie ujawniono ponad  90 nietrzeźwych kierujących.

Przypominamy, że osoby udające się na groby bliskich muszą być przygotowane na zmiany w organizacji ruchu na drogach znajdujących się w rejonach cmentarzy, dlatego też powinny w pierwszej kolejności korzystać ze środków komunikacji miejskiej. Na trasy będą skierowane dodatkowe linie.

Należy również pamiętać, że ulice znajdujące się bezpośrednio przy cmentarzach będą wyłączone z ruchu, a dla pojazdów zostaną utworzone parkingi.

Informacje na temat utrudnień w ruchu oraz porady dla kierowców zostały zamieszczone na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie:

www.malopolska.policja.gov.pl

Podczas działań,  gdy całymi rodzinami będziemy wyruszać na groby bliskich, około  3000 funkcjonariuszy, będzie nieprzerwanie czuwać nad naszym bezpieczeństwem. Wśród policjantów, którzy uczestniczą w akcji „Znicz”, najlepiej widoczni są ci w białych czapkach. Będą oni przede wszystkim zwracać uwagę  na bezpieczeństwo pieszych, których liczba w tym okresie w rejonie cmentarzy jest zdecydowanie większa niż zwykle.

 Ponadto funkcjonariusze drogówki będą też obecni przy trasach szybkiego ruchu, gdzie przede wszystkim udzielać będą wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, lecz wobec lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa policjanci będą podejmować zdecydowane interwencje. Zwracana będzie uwaga na wykroczenia  w dużej mierze zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez wymaganego oświetlenia oraz bez pasów bezpieczeństwa
i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Ponadto będziemy eliminować  z ruchu nietrzeźwych kierujących

W razie konieczności na najruchliwszych drogach, szczególnie na skrzyżowaniach przy drogach wlotowych i wylotowych z największych miast oraz w pobliżu cmentarzy policjanci będą utrzymywać płynność ruchu pojazdu przystępując do ręcznej regulacji ruchem.

Kierowcy samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton muszą pamiętać, iż w okresie „Wszystkich Świętych” obowiązują zakazy poruszania się takich pojazdów po drogach, w następujących dniach:

  • 31 października w godz. 18.00 – 22.00;
  • 1 listopada w godzinach 8.00 – 22.00.

Redaktor portalu Krakowblizej.pl